Наша адреса

03143, м. Київ, вул. Метрологічна, 12

тел./факс.

+380 (44) 526-23-38

Наш Email

agroecologynaan@gmail.com

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАХОДІВ З РЕАБІЛІТАЦІЇ КРИТИЧНИХ ЕКОСИСТЕМ РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ РЕГІОНІВ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІССЯ

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАХОДІВ З РЕАБІЛІТАЦІЇ КРИТИЧНИХ ЕКОСИСТЕМ РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ РЕГІОНІВ УКРАЇНСЬКОГО ПОЛІССЯ

 

Внаслідок Чорнобильської катастрофи близько 42 тис. км2 території України, було забруднено радіонуклідами. Від радіоактивного забруднення найбільше постраждали сільськогосподарські угіддя Київської, Житомирської, Рівненської, Чернігівської та Волинської областей. На території Київської і Житомирської областей знаходиться найбільша кількість земель, виведених із сільськогосподарського обігу. Станом на 2014 р. в Україні площі земель забруднених 137Cs щільністю більше 40 кБк/м2 становлять 2,1 млн га, а забруднених 90Sr щільністю більше 4 кБк/м2 більше 2,2 млн. га. Донині в зонах безумовного (обов’язкового) відселення продовжує проживати 664 родини.

За період, що минув після Чорнобильської аварії, радіаційна ситуація на забруднених територіях істотно змінилась, а щільність забруднення ґрунтів зменшилася вдвічі. Насамперед, це відбулося завдяки природним процесам: фізичному розпаду радіонуклідів і міграцією їх за межі кореневмісного шару та іммобілізації ґрунтово-поглинальним комплексом, а також проведенню протирадіаційних заходів. Окрім сільськогосподарських угідь під радіоактивне забруднення потрапили і лісові землі. У 90-х роках минулого століття площі лісів, забруднені 137Cs з щільністю більше 40 кБк/м2, становили 0,83 млн. га, з яких понад 0,6 млн. га підлягають реабілітації з відновленням господарської діяльності. Тому значна частина виведених сільськогосподарських угідь може бути повернена до сільськогосподарського виробництва.

Але й досі залишається низка проблем, зумовлених зменшенням обсягів протирадіаційних заходів, тому в структурі загальної дози опромінення населення переважає внутрішнє опромінення внаслідок споживання харчових продуктів, що виробляються на радіоактивно забруднених територіях.

Через низьку природну родючість дерново-підзолистих ґрунтів і складну соціально економічну ситуацію значна частина поліських земель не використовується в сільськогосподарському виробництві, в тому числі й радіоактивно забруднені землі. За даними департаментів АПР обласних держадміністрацій станом на 01.01. 2012 року в Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Волинській областях у сільськогосподарському виробництві не задіяно 1160,9 тис. га. у порівнянні із 1990 роком (відповідно по областях: 404,0; 404,1; 168,1; 184,7; тис. га).

Тому раціональне використання радіоактивно забруднених земель повинно здійснюватись відповідно до агроекологічного групування земель з урахуванням генетичних властивостей ґрунтів, щільності забруднення радіонуклідами, інтенсивності їх міграції в системі «ґрунт-рослина» та біологічних особливостей вирощуваних сільськогосподарських культур. Важливе значення у цьому відношенні має відновлення родючості ґрунтів які передбачається повернути у господарське використання, що забезпечить не тільки достатньо високу продуктивність агроекосистем але й гарантуватиме отримання якісної та безпечної продукції.

Позначки: