Наша адреса

03143, м. Київ, вул. Метрологічна, 12

тел./факс.

+380 (44) 526-23-38

Наш Email

agroecologynaan@gmail.com

Коротка аналітична інформація щодо агрокліматичних умов та стану посівів на середину травня 2022 р. за супутниковими даними

(Інститут агроекології і прородокористування НААН)

(Джерело: United States Department of AgricultureForeign Agricultural Service https://ipad.fas.usda.gov/cropexplorer ,

 

Шановні колеги!

Продовжуємо супутниковий моніторинг стану агросфери України, порівнюючи умови вегетаційного періоду 2022 р. з попереднім 2021 р.

Порівняно з початком місяця (8 травня)  відмічається позитивна тенденція до збільшення запасу вологи у посівному шарі ґрунту (0-5 см) (рис. 1а,б), особливо в Лівобережному Лісостепу і Степу, що позитивно впливатиме на отримання сходів як ранніх так і пізніх культур.  Порівняно з попереднім (2021 р.) також спостерігається краще забезпечення вологою посівного шару грунту на цю дату (рис.1 а,в).

Важливим є запаси вологи в метровому шарі грунту, які здебільшого визначають рівень врожайності озимих  та ранніх зернових культур, а також впливають на продуктивність пізніх культур в першу половину вегетації. Як бачимо  запаси вологи в метровому шарі грунту на більшій частині території України продовжують знаходиться на задовільному рівні (рис.2 а,б), в т.ч. в порівнянні з 2021 р (рис.2в). Виключенням є частина території східного Степу, і, особливо, Херсонської області, де на сьогодні запаси вологи в метровому шарі не перевищують 30мм. За таких умов проблематичним є отримання гідного врожаю на богарі, і надія тільки на зрошувані землі.

Стан рослинності за показником NDVI

Структура NDVI зараз складається з посівів озимих культур, деревинної рослинності та природних угідь. Оскільки деревинна і природна рослинність є постійною для конкретних територій, то відміни NDVI, які зараз спостерігаються у просторі і часі, в основному відносяться до посівів озимих культур (на 15.05). В цьому році в порівняні з попереднім в зоні Полісся спостерігається деяке зниження показника NDVI. В зоні Лісостепу він дещо нижче середньо багаторічного і на рівні минулого року. Більш повільний розвиток озимих порівняно з 2021 р. на цю дату  можливо пов’язаний з прохолодною погодою, а також з організаційними питаннями підживлення азотними добривами. Що стосується південного регіону , то показник NDVI на цю дату знаходиться на рівні середньо багаторічного, але нижче за попередній рік (рис.3).

а) шар ґрунту (0-5 см), 15 травня 2022 б) шар ґрунту (0-5 см), 8 травня 2022 в) шар ґрунту (0-5 см), 16травня 2021

Рис. 1. Порівняння запасів вологи у верхньому шарі (0-5 см) ґрунту  у другий та третій  тиждень травня 2022 та 2021 р.

а) шар ґрунту (0-100 см), 9 травня 2021 б) шар ґрунту (0-100 см), 2 травня 2021 в) шар ґрунту (0-100 см), 2 трвня 2020

Рис. 2. Порівняння запасів вологи у метровому шарі ґрунту ґрунту  у другий та третій  тиждень травня 2022 та 2021 р.

Полісся
Полісся
Степ

Рис. 3. Динаміка показника NDVI.

Висновки

Отримана супутникова інформація дозволяє нам оптимістично оцінювати умови вологозабезпечення на більшості території країни, а також стан роз витку рослинності, в т.ч. посівів озимих культур.

 

О.Г. Тараріко,  академік НААН

Т.В. Ільєнко, к.с.-г.н., зав. лабораторії

Лабораторія аерокосмічного зондування агросфери

Інституту агроекології і природокористуванння НААН

 20 травня 2022 р.