Наша адреса

03143, м. Київ, вул. Метрологічна, 12

тел./факс.

+380 (44) 526-23-38

Наш Email

agroecologynaan@gmail.com

Аналітична оперативна інформація щодо агрокліматичних умов та стану посівів на середину вересня 2024 р. за супутниковими даними

Аналітична оперативна інформація щодо агрокліматичних умов та стану посівів

на середину вересня 2024 р. за супутниковими даними

(Інститут агроекології і природокористування НААН)

(Джерелa: United States Department of AgricultureForeign Agricultural Service https://ipad.fas.usda.gov/cropexplorer )

 

Шановні колеги!

Настала золота осінь і оптимальні строки посіву озимої пшениці. Тому актуальним є отримання просторової інформації щодо вмісту вологи в посівному і метровому шарах ґрунту, температурного режиму стану рослинності в порівняні з аналогічним періодом 2023 року та середньо багаторічними даними. Доступні супутникові ресурси надають чудові можливості отримання такої інформація, тобто поглянути з космосу на всю територію агросфери України. У весняній аналітичній записці було встановлено майже на всій її території близькі до оптимальних запаси вологи в метровому шарі ґрунту (160-170 мм), що дало нам підставу прогнозувати гарний урожай ранніх зернових незалежно від кліматичних параметрів порівняно з попереднім роком.

Ситуація щодо температури в цьому році на середину вересня є наступною. Продовжується подальше потепління. Температурний фон в порівнянні з середньо багаторічним на середину вересня в середньому вище більш ніж на 5°С, в центральних та східних областях України, а в південних та західних перевищення складає 3-5°С (рис.1).

 

Рис.1. Температура за -9-15 вересня 2024 р. (а) і відхилення температури порівняно з середнім багаторічним (б)

 

Стан вологозабезпечення. В цілому по Україні запаси вологи у посівному (0-5см) шарі ґрунту на 15 вересня залишаються напруженими, тобто в межах до 5мм, місцями до 10 мм. за виключенням західних областей і західних регіонів Миколаївської та Одеської областей (рис.2а).

 

Рис.2. Запаси вологи у посівному шарі ґрунту: а) 15 вересня; б) 8 вересня 2024 р

 

В порівнянні з 8 вересня, коли ситуація майже на всій території України за вмістом вологи в посівному шарі була критичною (рис.2б), то на 15 вересня вона дещо покращилась в регіонах, де випали опади (рис.3)

Рис.3. Опади протягом 11-15 вересня 2024 р. (мм)

 

Запаси вологи в метровому шарі ґрунту зараз не так актуальні і коливаються в межах від критичних до 25мм у центральних та східних регіонах України до 50-75 мм (рис.4), тобто вся наявна в метровому шарі доступна волога була використана для формування урожаю.

Рис.4. Запаси вологи у посівному шарі ґрунту на 15 вересня

 

Інтегральним показником високих осінніх температур та дефіциту вологи є прояв посушливих явищ, який характеризується індексом посухи SPI (рис.5). Як видно на рис.5, як це не дивно, на 10 вересня гострі посушливі явища спостерігаються в зоні Полісся та західних регіонах Лісостепу. І навпаки, помірна посуха спостерігається в зоні південного Лісостепу і Степу, а на території сухого Степу сформувались умови достатнього вологозабезпечення, що як було показано вище пов’язано з рясними опадами.

 

 

Рис. 5. Прояв посухи за індексом SPI на початок вересня 2024 р.

 

Стан рослинності та посівів. Безумовно на стан рослинності окрім погодних умов мають наслідки військових дій. Ймовірно посушливі явища можуть посилюватись внаслідок ускладнення поверхні ґрунту, збільшення його площі випаровування в результаті утворення вирв, окопів та інших споруд, пов’язаних з військовою діяльністю. Це особливо стосується територій Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. На цей час індикатор NDVI характеризується більш низькими значеннями в порівнянні як 2023 р., так і з багаторічними даними, що особливо відноситься до зони Лісостепу, зокрема Харківської, Полтавської та інших областей (рис. 6).

 

Рис. 6. Стан рослинності в зоні Лісостепу за NDVI на 15 вересня 2024 р.

 

В зоні Полісся показник NDVI знаходиться на рівні значень багаторічних та минулого року (рис.7) з тенденцією у часі до зниження.

 

Рис. 7. Стан рослинності в зоні Полісся за NDVI на 15 вересня 2024 р.

 

 В зоні Степу NDVI знаходиться на рівні минулорічних, але нижче середньо багаторічних значень (рис.8)

 

Рис. 8. Стан рослинності в зоні Степу за NDVI на 15 вересня 2024 р.

 

Висновки. В цілому ситуація за кліматичними ресурсами ускладнює вибір технології передпосівного обробітку ґрунту та посівних систем. За наявності в господарствах конкретних ґрунтообробних знарядь важливим є вибір технологічних операцій, строків посіву, норм висіву в залежності від стану зволоження посівного шару ґрунту, наявності рослинних решток та інших параметрів поверхні полів. Найбільш кваліфіковану інформацію в цьому відношенні можуть надати місцеві науково-дослідні установи Національної академії аграрних наук

 

О.Г. Тараріко, академік НААН

Т.В. Ільєнко, к.с.-г.н., зав. лабораторії Лабораторія аерокосмічного зондування агросфери

Інституту агроекології і природокористування НААН 17 вересня 2024 р.