Наша адреса

03143, м. Київ, вул. Метрологічна, 12

тел./факс.

+380 (44) 526-23-38

Наш Email

agroecologynaan@gmail.com

Аналітична оперативна інформація щодо агрокліматичних умов та стану посівів на середину літа 2024 р. за супутниковими даними

Аналітична оперативна інформація щодо агрокліматичних умов та стану посівів
на середину літа 2024 р. за супутниковими даними
(Інститут агроекології і природокористування НААН)
(Джерелa: United States Department of AgricultureForeign Agricultural Service

https://ipad.fas.usda.gov/cropexplorer )

 

Шановні колеги!

Літо в розпалі. Продовжуємо аналіз стану агросфери, температурног режиму, умов вологозабезпечення порівняно з попереднім роком, місяцем та середньо багаторічними показниками. Нажаль, сьогоденна супутникова інформація з відкритих джерел, досить обмежена, особливо щодо південних областей. Зараз на 10 липня у розпалі жнива, тобто урожай зернових колосових вже сформовано. Проблемним питанням є урожайність пізніх зернових (кукурудза) та технічних культур (соняшник, ріпак, цукрові буряки).
Ситуація щодо температури є наступною. Продовжується подальше потепління вегетаційного періоду, особливо щодо його середини. Температурний фон в порівнянні з середньо багаторічним на середину червня вище в середньому на 1-3°С в північних та західних областях і на 3-5°С в більшості центральних та східних областей України, крім Запорізької і Дніпропетровської, де перевищення складає більше 5°С, що за відсутниості опадів негативно впливатиме на урожай пізніх культур (рис.1).

 

Рис.1. Температура за -1-7 липня 2024 р. (а) і відхилення температури порівняно з середнім багаторічним (б)

 

Стан вологозабезпечення. В цілому по Україні запаси вологи у метровому шарі ґрунту коливаються від критичних 25 до задовільних на цей період вегетації 125 мм (рис.2а). Найбільш загрозлива ситуація з вологозабезпеченням сформувалась у східних та південних регіонах і особливо у Харківській, Луганській, Донецькій та Херсонській обл., де запаси вологи у кореневмісному шарі ґрунту навіть менше 25мм (рис.2а, 3), тобто наближаються до 0, що свідчить про досить масштабний прояв посухи. Порівняно з попереднім місяцем спостерігається погіршення стану вологозабезпечення майже на всій території України за виключенням Київської, Чернігівської, областей (рис. 2).

 

Приклад стрімкого спрацювання запасів вологи у критичних областях в порівнянні з минулорічними значеннями представлено на рис.3 (Харківська обл.).

 

Щодо фактичних опадів за останні десять днів спостерігалось мінімальна кількість опадів в більшості центральних і південних областей України, де випало до 10мм і, зокрема у Одеській, Миколаївській та Херсонській обл. менше 1мм (рис.4а), порівняно з початком червня (рис.4б). У західних областях кількість опадів перевищувала середньо багаторічні і минулорічні значення на цей період (рис 4а).

 


Рис.4. Опади 28 червня – 7липня 2024 р. (а); 26 травня -5 червня 2024 р.(б)

 

Зважаючи на вище викладену інформацію, на початок липня 2024 р. спостерігається посилення інтенсивності досить глибокої посухи за індексом SPI (рис.5а) порівняно з початком червня (рис.5б) та її поширення на центральні та східні області і більшу територію Полісся.

 

 

Рис. 5. Прояв посухи за індексом SPI на початок липня (а) та червня 2024 р.(б).

 

Стан рослинності та посівів. Безумовно на стан рослинності окрім погодних умов мають вплив наслідки військових дій. Ймовірно, посушливі явища можуть посилюватись внаслідок ускладнення поверхні ґрунту, збільшення його площі випаровування в результаті утворення вирв, окопів та інших споруд, пов’язаних з військовою діяльністю. Це особливо стосуєтьсятериторій Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей (рис. 6).

 

 

Рис. 6. Погіршення стану рослинності за NDVI на 7 липня 2024 р. внаслідок дефіциту вологи і військових дій

 

В інших північних, центральних та західних областях показник NDVI знаходиться на рівні або дещо вище значень середньо багаторічних та минулого року (рис.7), що свідчить про задовільний стан посівів в основному пізніх культур.

 

 

Рис. 7. Стан рослинності за NDVI на 7 липня 2024 р.

 

Висновки. В цілому підтверджується на середину літа наш попередній оптимістичний висновок щодо задовільного урожаю зернових колосових культур у всіх ґрунтово-кліматичних зонах, за виключенням східних, в т.ч. окупованих регіонах, де традиційно проявляються посушливі явища. Проблемним питанням залишається формування урожаю пізніх культур за спрацювання запасів вологи в метровому шарі ґрунту та занадто високих літніх температур. Але на цю дату стан посівів за NDVI є задовільним.
В цілому за супутниковими даними ми спостерігаємо досить інтенсивне потепління вегетаційного періоду, що для сільського господарства зони Полісся позитивним, але ефективне використання додаткового теплового ресурсу потребує докорінного удосконалення управління родючістю поліських ґрунтів, а також їх водним режимом. Отже за виконання цих умов регіон Українського Полісся в умовах стрімких змін клімату може стати стратегічно важливим новим зерново-олійним поясом України. Разом з тим цей регіон є вразливим до прояву деградаційних явищ, пошкодження посівів поверненням весняних холодних періодів та прояву посушливих явищ за сучасного стану меліоративних систем.

 

О.Г. Тараріко, академік НААН
Т.В. Ільєнко, к.с.-г.н., зав. лабораторії
Лабораторія аерокосмічного зондування агросфери Інституту агроекології і природокористування НААН
10 липня 2024 р.